Протидія гендерно зумовленому насильству: куди звертатись по допомогу

Насильство щодо жінок виступає одним з головних порушень прав людини, причини якого пов’язані з наявною нерівністю між чоловіками та жінками та гендерною дискримінацією.

Гендерно зумовлене насильство - це насильство, яке вчиняється до осіб через їхню стать або стосується переважно осіб певної статі. Це крайній вияв дискримінації за ознакою статі, жертвами якого найчастіше стають жінки.

Фото без описуНасильство по відношенню до жінок є головним фактором смерті та інвалідності серед жінок репродуктивного віку. Воно не завжди позбавляє життя, але майже завжди підриває здоров'я, порушує безпеку та незалежність постраждалих. При цьому гендерно зумовлене насильство часто приховується через звинувачення жертви та безкарність злочинців. Як наслідок - набуває системного характеру. Однією з найголовніших причин гендерно зумовленого насильства є гендерна нерівність у суспільстві, де чоловіки зловживають своєю владою щодо жінок.

Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульська конвенція), а також інші міжнародні документи виділяють такі види гендерно зумовленого насильства:

• фізичне насильство;
  • психологічне насильство;
  • сексуальне насильство;
  • економічне насильство;
  • домашнє насильство;
  • переслідування;
  • згвалтування;
  • сексуальне домагання;
  • каліцтво жіночих геніталій;
  • примусова стерилізація;
  • примусовий аборт;
  • примусовий шлюб;
  • злочини в ім'я так званої «честі»;
  • насильство в інституційному середовищі;
  • насильство у воєнних, конфліктних та постконфліктних ситуаціях;
  • торгівля людьми;
  • гендерна дискримінація.

У 2018 році набув чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Так почалася активна робота з розвитку муніципальних послуг для постраждалих від домашнього насильства - а саме можливості для потерпілих отримати юридичну та психологічну допомогу і тимчасовий притулок у разі потреби.

Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA Україна) працює над напрямком запобігання та протидії гендерно зумовленому (в тому числі домашньому) насильству в Україні починаючи з 2015 року. "UNFPA Україна допомагає містам розбудувати дієві механізми протидії домашньому насильству. Це передбачає створення сервісів допомоги постраждалим від насильства (притулків, кризових кімнат, денних центрів), підготовку спеціалістів цих служб і підвищення обізнаності громади про наявну допомогу. Фонд ООН у галузі народонаселення також навчає фахівців усіх секторів (поліції, соціальної роботи, охорони здоров'я, безоплатної правової допомоги, освіти) координувати свою роботу так, щоб постраждалі отримували доступ до комплексної підтримки.

Куди звертатися у випадку гендерно зумовленого насильства?

• Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 0-800-500-335 зі стаціонарного або 116-123 з мобільного (безоплатно, анонімно, конфіденційно);
  • Урядова гаряча лінія: 15-47;
  • Національна поліція України: 102;
  • Гаряча лінія Національної поліції України: 0-800-500-202;
  • Національна дитяча гаряча лінія: 0-800-500-225 зі стаціонарного або 116-111 з мобільного;
  • Сайт інформаціної кампанії "Розірви коло": rozirvykolo.org;
  • Центр гендерної рівності, запобігання та протидії насильству (м. Київ, вул. Іллєнка, 20): цілодобова гаряча лінія без вихідних, святкових днів: 15-00 зі стаціонарного, 044-272-15-00 з мобільного;
  • Безоплатний номер системи безоплатної правничої допомоги: 0-800-213-103.

На території Понорницької громади ви також можете звернутись до:

• Мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі – (067) 452 66 08 або (04656) 3-12-60;
  • Поліцейського офіцера громади Серба Олега Олексійовича – (093) 360 95 23 або (050) 278 59 08;
  • Служби у справах дітей Понорницької селищної ради – (096) 429 21 67 (начальник служби Фролова Наталія Олександрівна).

За правничою допомогою з питань домашнього чи гендерно зумовленого насильства та інших питань ви можете звернутися до:

• Менського місцевого центру з надання БВПД з 8:00 до 17:00 (понеділок - п’ятниця) за адресою: вул. С. Титаренка, буд. 6А, м. Мена, тел.: (0244) 3-30-01;
  • Коропського бюро правової допомоги Менського місцевого центру з надання БВПД з 09:00 до 18:00 (понеділок - п’ятниця) за адресою: вул. Успенська, 2, смт Короп, тел.: (04656) 2-12-62.

Пам'ятайте, що замовчування цієї проблеми та бездіяльність часто стає мовчазною згодою і тільки провокує подібні випадки. Якщо ви постраждали від домашнього чи гендерно зумовленого насильства, стали свідком або відчуваєте загрозу його вчинення, про це необхідно одразу повідомити, адже насильство - це не справа двох, а злочин, який не повинен мати жодного права на замовчування!