Запобігання та протидія кібербулінгу, сталкінгу та інтернет-насильству

У сучасному суспільстві інтернет став невід’ємною частиною життя людини. Цифрові трансформації формують нові потреби та тенденції в суспільстві та спонукають людей переходити в онлайн. Інтернет, як новий спосіб спілкування та існування, охопив всі сфери життєдіяльності людини, та здатний задовольнити будь-які потреби. Але віртуальний простір, це небезпечне середовище, в якому немає правил та обмежень, саме тому це територія підвищеного ризику.

Поряд із технологічним прогресом злочинність також швидко розвивається, і з'являються злочини «нового покоління». Цифрові програми мають конструктивні особливості, які можуть сприяти кібернасильству. Наприклад, за допомогою функції доступу до геолокації в деяких додатках зловмисники можуть дуже детально відстежувати своїх жертв. Анонімність, яку надають платформи соціальних мереж, дають можливість кривдникам писати образливі коментарі та погрози. Кібербулінг, інтернет-сталкінг та та загалом інтернет-насильство призводять до психологічних проблеми, небажаного витоку приватної інформації, руйнування репутації та втрати довіри.

Кібербулінг є одним із нових видів насильства. Він може виражатись в різних формах: у порушенні приватного життя, втручанні до комп’ютера жертви, поширенні та маніпуляції інформацією чи зображеннями, в тому числі, приватного характеру. Основна причина онлайн-булінгу – відсутність жодної відповідальності для нападників.

Основним простором для кібербулінгу є:

• соціальні мережі;
  • платформи обміну повідомленнями (месенджери);
  • ігрові платформи та мобільні додатки;
  • коментарі на будь-яких ресурсах.

Існують певні рекомендації, які слід виконувати у разі зіткнення з кібербулінгом:

• Пам’ятайте, що пароль від акаунтів має бути складним. Не повідомляйте свій пароль іншим особам. Це перший крок до безпечного користування інтернет мережею;
  • Слідкуйте за налаштуваннями приватності. Безпечніше, коли ваш профіль доступний тільки дозволеним користувачам. Теж саме стосується приватних повідомлень.
  • Якщо ви зіткнулись з кібербулінгом, не вступайте в дискусію. Необхідно ігнорувати повідомлення від кривдника, та не піддаватись на жодні провокації чи шантаж;
  • Наступне, що потрібно зробити, заблокувати користувача та обмежити йому доступ до своєї сторінки та приватних повідомлень;
  • Не забувайте про докази. Зробіть скріншоти переписки, скріншоти сторінки кривдника;
  • ​​​​​​​Офіційно повідомте про інцидент. Зверніться до адміністратора платформи, на якій це відбулося. При певних обставинах ви можете звернутися до поліції;

В світі намагаються активно протидіяти гендерному кібернасиллю. Наприклад Каліфорнія стала першим штатом у Сполучених Штатах Америки, в якому з 1 січня 1999 року було запроваджено кримінальну відповідальність за кіберпереслідування, але досі не існує жодних багатосторонніх та регіональних договорів, які охоплюють такі види кіберзлочинності, як кіберпереслідування та кібердомогання. Деякі країни прийняли національні закони, які безпосередньо зачіпають один або кілька видів цих кіберзлочинів: наприклад, Закон Пакистану про запобігання електронним злочинам 2007 року та Закон Нігерії про кіберзлочинність 2015 року передбачають кримінальну відповідальність за кіберпереслідування, а Закон Сінгапуру про захист від домагань 2014 року забороняє кібердомагання.

В Україні Законом від 15 жовтня 2017 року "Про основні засади забезпечення кібербезпеки України" закріплена відповідальність за кіберзлочини. При погрозі вбивства, можна звертатись в рамках статті 129 ККУ. Цькування за ознакою статі, гендерної ідентичності, прояви психологічного насильства, погрози заподіяння будь-якої шкоди, необхідно звертатись до поліції, посилаючись на статтю 161 ККУ. Багато випадків сталкінгу потрапляють під заборону в межах статті 182 ККУ та Закону України "Про недоторканність приватного життя". Також відповідно до Закону України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" дискримінація за ознакою статі забороняється. Цей закон регулює питання гендерної дискримінації та її проявів в мережі інтернет також. Якщо переслідувач використовує ваші персональні дані, фото чи відео без дозволу, це можна заборонити на підставі статті 307 Цивільного кодексу України. Використання ваших паспортних даних, даних про здоров’я, банківські рахунки і навіть ваш номер телефону незаконне. Право на захист таких персональних даних закріплено в Законі України "Про захист персональних даних" та супутніх нормативно-правових актах.

Ви можете звертатися в поліцію, до суду, до Уповноваженої Верховної Ради з прав людини – саме ця інституція контролює поширення і гарантує захист персональних даних кожної людини.