Пенсійний фонд України відповідає на запитання громадян
Чим житлова субсидія відрізняється від пільги?
Багато хто ототожнює поняття "житлова субсидія" та "пільга на оплату житлово-комунальних послуг", вважаючи, що це одна й та сама форма державної допомоги. Проте це не так.
Обидва види допомоги мають спільну мету - підтримати громадян у питанні сплати житлово-комунальних послуг. Але підстави для призначення житлової субсидії та пільги - різні.
Що таке житлова субсидія? Житлова субсидія - це фінансова допомога від держави, яка призначається домогосподарствам з невисокими доходами, що не можуть самостійно оплачувати повну вартість комунальних послуг. Вона залежить тільки від матеріального та майнового стану родини - якщо дохід низький, то держава компенсує частину витрат.
Довідково. Правила призначення субсидій встановлено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.
Що таке пільга на оплату ЖКП? Пільга - це визначена законом перевага, яка надається окремим категоріям громадян. До таких належать, зокрема:
- ветерани війни;
- члени родин загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
- постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС;
- багатодітні родини, діти війни та інші.
Пільга може надаватися як з урахуванням доходів сім’ї, так і без такого урахування - залежно від категорії отримувача.
Довідково. Порядок надання пільг визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373.
Зверніть увагу! Якщо особа одночасно має право на житлову субсидію і на пільгу, то надається лише один з видів державної підтримки.
Чи можу я вийти на пенсію не в 60 років, а раніше, якщо пропрацювала 10 років у шкідливих умовах?
Наявність стажу роботи у шкідливих умовах тривалістю 10 років та страхового стажу не менше 25 років дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 (Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах) після досягнення 55-річного віку.
Підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється на підставі записів у трудовій книжці та уточнюючих довідок, які видають підприємства, установи, організації або їх правонаступники (п. 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана така довідка.
Необхідність надання довідки, що уточнює характер виконуваної роботи, зумовлена, зокрема, тим, що у трудовій книжці відсутня інформація про зайнятість протягом повного робочого дня у шкідливих та важких умовах праці.
Чи можна оформити довідку про доходи перебуваючи за кордоном?
Якщо ви перебуваєте за кордоном, але вам потрібно підтвердити свій пенсійний дохід в Україні, ви можете оформити довідку про доходи онлайн - без потреби особистого відвідування органу Пенсійного фонду України.
Що таке довідка про доходи пенсіонера? Це документ, який підтверджує розмір отриманих пенсійних виплат за певний період. Така довідка може знадобитися:
- при оформленні пільг або допомоги;
- для підтвердження платоспроможності пенсіонера;
- у разі подання документів до консульств тощо.
Як оформити довідку дистанційно? Ви можете швидко отримати довідку через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua). Для цього потрібні:
- кваліфікований електронний підпис (українського зразка);
- доступ до Інтернету.
Інструкція, як це зробити, - за посиланням.
Пільговик змінив місце проживання. Чи потрібно подавати заяву про внесення змін до Реєстру осіб, які мають право на пільги? Чи можна це зробити онлайн?
Пільги надаються як за фактичним, так і за зареєстрованим місцем проживання пільговика. Для зміни пільговиком місця отримання пільг необхідно внести зміни до Реєстру осіб, які мають право на пільги.
Для коригування інформації пільговик має протягом 30 днів повідомити про зміни орган Пенсійного фонду України, подавши нову заяву (пункт 8 Положення про Реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117):
- особисто, звернувшись до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України;
- поштою, надіславши документ на адресу органу Фонду;
- онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок "Пенсійний фонд" або через "Портал Дія".
Я працювала вчителем, зараз отримую пенсію за вислугу років. Нещодавно влаштувалась у школу на посаду асистента вчителя інклюзивного класу. Чи продовжать мені виплату пенсії?
Закон визначає обов’язок пенсіонера повідомляти про факт свого працевлаштування або звільнення з роботи (стаття 16 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"), оскільки право на виплату пенсії/визначення її розміру в окремих випадках залежить від того, чи працює пенсіонер, чи ні.
Зокрема, пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію. У разі працевлаштування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється та поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Водночас робота на посаді асистента вчителя в загальноосвітньому навчальному закладі не дає права на призначення пенсії за вислугу років. Відтак факт роботи на зазначеній посаді не впливає на виплату пенсії за вислугу років.
За інформацією Головного управління
Пенсійного фонду України в Чернігівській області