1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Дата: 01.12.2024 07:45
Кількість переглядів: 22

Фото без описуУкраїна посідає одне з перших місць серед країн Східної Європи за поширеністю ВІЛ-інфекції. У нас живе понад 147 000 ВІЛ-інфікованих людей, що становить 360 осіб на 100 000 тис. населення. Багато людей не знають про свій статус. Понад 50 % нових випадків ВІЛ виявляють на 3-й чи 4-й клінічних стадіях, коли зупинити прогрес хвороби майже неможливо. Вчасне тестування допоможе змінити цю статистику.

ВІЛ-інфекція – це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини, вражає імунну систему та призводить до розвитку СНІДу. Збудником СНІДу є вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), який вражає білі кров’яні тільця крові і викликає їхню гибель, тим самим різко знижуючи опірність організму. Відомо три основних шляхи зараження ВІЛ:

  • статевий – при незахищеному статевому акті з ВІЛ-інфікованою людиною;
  • через кров – при використанні голок для внутрішнього введення ліків і наркотиків, якими раніше користувалась ВІЛ-інфікована людина, при переливанні зараженої донорської крові, при пораненнях шкіри;
  • від ВІЛ-інфікованої матері до дитини під час вагітності або годування груддю.

Інфікуватися ВІЛ можна лише в тому випадку, якщо рідина організму інфікованої людини (кров, сперма, виділення піхви, грудне молоко) попадуть на слизові оболонки або в організм здорової людини. Якщо людина інфікована ВІЛ, це не завжди значить, що хвора на СНІД. Спочатку ця людина є тільки носієм вірусу і будь-які ознаки хвороби можуть бути відсутні. Проте, важливо пам’ятати, що від часу попадання вірусу в організм людини (незалежно від стадії процесу) при недотриманні певних мір перестороги, вона може передавати вірус здоровим людям. Наявність вірусу в крові не означає, що людині слід відмовитись від своїх планів та інтересів: навчання, роботи і розваг, кохання. Іноді можуть пройти роки, коли у ВІЛ-інфікованої людини дійсно проявляться симптоми захворювання СНІДу.

СНІД – це синдром набутого імунодефіциту, тобто кінцева, IV стадія ВІЛ-інфекції. Існує багато способів укріпити імунну систему і продовжити здоров’я та життя ВІЛ-інфікованій людині. Слід турбуватись про своє душевне та фізичне здоров’я, відмовитись від тютюнопаління та вживання алкоголю. Важливо організувати повноцінне харчування, уникати стресових ситуацій, не відмовляти собі в відпочинку, прогулянках на свіжому повітрі, спілкуванні.

Сьогодні найпоширеніший спосіб інфікування ВІЛ в Україні – це статевий контакт. Використовуйте презерватив під час кожного сексуального контакту, незалежно від його виду. Якщо у вас був незахищений секс або вам проводили процедури, які потенційно могли стати причиною інфікування ВІЛ, обов’язково пройдіть тест на ВІЛ у вашого сімейного лікаря, центрі СНІДу, кабінеті довіри або зробіть його самостійно вдома, придбавши в аптеці чи інтернет-магазині. Тестування на ВІЛ конфіденційне та безкоштовне. Але потрібно пам’ятати про період «вікна». Це часовий період між інфікуванням ВІЛ та появою антитіл в крові, які можна виявити за допомогою тестів. Зазвичай він триває від 1 до 3 місяців з моменту інфікування.

Ризик інфікування ВІЛ під час війни зростає. Зокрема, це відбувається через те, що збільшується кількість травм, поранень, оперативних втручань. Ще один із характерних злочинів війни – сексуальне насильство, коли, на жаль, статевий акт буває незахищений і доволі травматичний.

Пам’ятайте, що ВІЛ не передається побутовим шляхом (тобто при рукостисканні, поцілунках, використанні загального посуду, рушників). Збудник СНІДу знищується при стерилізації.

Піклуйтеся про себе та будьте здорові!


« повернутися до розділу «Новини з нагоди свят та пам'ятних днів»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь