Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій до Понорницької селищної ради та її виконавчих органів

Додаток 4 до Статуту Понорницької селищної територіальної громади,
затвердженого рішенням Понорницької селищної ради від 30.10.2025 № 4167
Стаття 1. Загальні положення
1. Електронна петиція – це особлива форма колективного звернення жителів до Понорницької селищної ради (далі – Рада) та її виконавчих органів через офіційний вебсайт Ради, на якому здійснюється збір підписів на підтримку електронної петиції (далі – вебсайт Ради) та/або Платформу електронної демократії (далі – Платформа), з питань, вирішення яких віднесено до повноважень Ради, її виконавчих органів.
2. Електронні петиції повинні стосуватись питань, які відносяться до повноважень та компетенції ради та її виконавчих органів, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
3. Рада, її виконавчі органи, Платформа під час збору підписів на підтримку електронної петиції зобов’язані забезпечити:
1) безоплатність доступу та користування інформаційно-телекомунікаційною системою, за допомогою якої здійснюється збір підписів;
2) електронну реєстрацію жителів для підписання петиції;
3) недопущення автоматичного введення інформації, у тому числі підписання електронної петиції, без участі жителя;
4) фіксацію дати і часу оприлюднення електронної петиції та підписання її жителем.
Стаття 2. Створення електронної петиції
1. Адміністрування, організацію розгляду та контролю за термінами розгляду електронних петицій забезпечує відділ секретаріату Ради, визначений рішенням Ради.
2. Для створення електронної петиції до Ради її автор (ініціатор) заповнює спеціальну форму на офіційному вебсайті Ради, який здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, та розміщує текст електронної петиції. Для створення електронної петиції автор повинен пройти верифікацію за допомогою системи електронної ідентифікації (електронного підпису). Автор нової електронної петиції має дотримуватися таких правил щодо її оформлення:
1) авторизуватися на вебсайті Ради та/або на Платформі;
2) вказати заголовок петиції;
3) викласти суть електронної петиції;
4) зазначити прізвище, ім’я, по батькові (за умовчанням підставляються реєстраційні дані);
5) вказати поштову адресу, адресу електронної пошти, телефон та надати згоду на обробку персональних даних;
6) вказати посилання (лінк) на фото або відеозапис, які ілюструватимуть питання, описані у петиції (за потреби).
3. Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, а також містити ненормативну лексику. Електронна петиція не може стосуватися обрання, призначення або звільнення посадових осіб Ради чи інших підпорядкованих їй підприємств, установ, організацій, які належать до компетенції Голови, Ради та її виконавчих органів.
4. Відповідальність за зміст електронної петиції несе автор (ініціатор) електронної петиції.
5. Електронна петиція оприлюднюється на вебсайті Ради впродовж двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором) та упродовж зазначеного строку перевіряється спеціалістами секретаріату Ради на предмет дотримання вимог, визначених цим Положенням, а також на предмет належності до повноважень та компетенції ради та її виконавчих органів відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
6. Строки оприлюднення електронної петиції, порядок її перевірки на Платформі визначаються правилами Платформи.
7. У разі, якщо наявні невідповідності електронної петиції вищезазначеним вимогам, оприлюднення такої петиції не здійснюється, а ініціатору на електронну пошту, вказану при реєстрації, надсилається відповідне повідомлення із зазначенням причини відмови.
8. Автор (ініціатор) електронної петиції, щодо оприлюднення якої отримано відмову, може повторно розмістити петицію подібного змісту, попередньо привівши її у відповідність до вимог цього Положення.
9. Після опублікування електронної петиції автор петиції не може її відкликати чи змінити.
Стаття 3. Збір підписів
1. Дата оприлюднення електронної петиції на вебсайті Ради або на Платформі є датою початку збору підписів на її підтримку.
2. Щоб підтримати електронну петицію, жителі повинні пройти процедуру ідентифікації (реєстрації), а також верифікації за допомогою системи електронної ідентифікації, обрати ту чи іншу електронну петицію в переліку оприлюднених та натиснути на кнопку «Підтримую».
3 На вебсайті Ради, що здійснює збір підписів, обов’язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію. Інформація про кількість підписів, одержаних на підтримку електронної петиції, та строки їх збору зберігається не менше трьох років з дня оприлюднення такої електронної петиції.
4. Електронна петиція, адресована Раді, її виконавчим органам, розглядається у порядку, визначеному цим Положенням, у разі збору на її підтримку не менш як 50 підписів жителів протягом не більше 20 календарних днів з дня оприлюднення петиції.
5. Електронна петиція, яка в установлений строк не набрала необхідної кількості голосів на її підтримку, після завершення строку збору підписів на її підтримку розглядається як звернення громадян. Відповіді на такі петиції оприлюднюються на вебсайті Ради.
6. Якщо електронна петиція містить клопотання про її розгляд на громадських слуханнях, автор (ініціатор) петиції має право представити електронну петицію на таких слуханнях. У такому разі строк розгляду електронної петиції продовжується на строк, необхідний для проведення громадських слухань. Ініціювання громадських слухань про розгляд електронної петиції здійснюється відповідно до Положення про громадські слухання, що є додатком до Статуту територіальної громади, не пізніше 10 робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду. Якщо громадські слухання не були ініційовані в установленому порядку у вказаний строк, електронна петиція розглядається без проведення громадських слухань не пізніше наступних 10 робочих днів.
Стаття 4. Розгляд електронної петиції
1. У разі набрання електронною петицією необхідної кількості голосів, вона виноситься на розгляд Ради, через підготовку проєкту рішення про розгляд електронної петиції та включення його до порядку денного найближчого або наступного за ним чергового пленарного засідання Ради.
2. Інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному вебсайті Ради не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку такої петиції, а в разі отримання електронної петиції від Платформи – не пізніш як через два робочі дні після отримання такої петиції. Відповідь про підтримку або непідтримку електронної петиції в цей же строк надсилається у письмовому вигляді її автору (ініціатору) та Платформі.
3. Відділ секретаріату Ради впродовж 5 робочих днів після набрання необхідної кількості голосів на підтримку електронної петиції готує проєкт рішення про розгляд електронної петиції, повідомляє відповідальний виконавчий орган за вирішення питання, порушеного у петиції, та оприлюднює його.
4. Проєкт рішення про розгляд електронної петиції повинен відповідати Регламенту Ради та іншим нормативним документам Ради та вимогам українського правопису.
5. Текст електронної петиції оформляється у вигляді додатку до проєкту рішення про розгляд електронної петиції.
6. Відділ секретаріату Ради має право вносити технічні правки до тексту електронної петиції, які не змінюють суті звернення, для приведення у відповідність вимогам законодавства та/або українського правопису.
7. Автор електронної петиції має право виступу на засіданнях постійних депутатських комісій та пленарному засіданні Ради під час її розгляду.
8. Про час та дату засідань постійних депутатських комісій та пленарного засідання Ради автора електронної петиції повідомляє відділ секретаріату Ради шляхом надсилання відповідного повідомлення на його електронну пошту, зазначену під час реєстрації на офіційному вебсайті та телефонним дзвінком.
9. Під час представлення проєкту рішення про розгляд електронної петиції на засіданнях постійних депутатських комісій або на пленарному засіданні Ради представник профільного виконавчого органу, якого пропонується визначити відповідальним за підготовку дорожньої карти реалізації петиції, доповідає про можливість реалізації такої петиції.
10. Голова з дотриманням встановлених строків:
1) скликає сесію Ради, засідання виконавчого комітету Ради, якщо у строк розгляду ними електронної петиції, не передбачено проведення пленарного засідання Ради, засідання виконавчого комітету Ради, з включенням до проєкту порядку денного питання про розгляд підтриманої електронної петиції;
2) ініціює внесення питання про розгляд підтриманої електронної петиції у порядок денний пленарного засідання Ради, засідання виконавчого комітету Ради, яке було заплановане на дату, що відповідає строку, відведеному на розгляд такої петиції.
11. Електронна петиція, а також проєкт рішення Ради чи виконавчого комітету, підготовлений на основі петиції, розглядається Радою або виконавчим комітетом не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду.
12. За наслідками розгляду електронної петиції Рада може прийняти рішення про підтримку електронної петиції або її відхилення.
13. Електронна петиція вважається відхиленою, якщо за рішення про розгляд електронної петиції проголосувало менше половини депутатів від загального складу Ради.
14. У разі винесення на розгляд Ради проєкту рішення про розгляд електронної петиції, Рада може прийняти рішення про доопрацювання такого проєкту рішення із обов'язковим винесенням петиції на наступне найближче засідання Ради.
15. У разі незгоди з рішенням Ради, її виконавчих органів щодо порядку розгляду електронної петиції автор (ініціатор) має право оскаржити його в порядку, встановленому законодавством України.
Стаття 5. Реалізація електронної петиції
1. У разі прийняття рішення про підтримку електронної петиції, виконавчий орган Ради, визначений у тексті рішення, готує дорожню карту вирішення питання, порушеного електронною петицією.
2. Дорожня карта щодо вирішення питання, порушеного електронною петицією розробляється за участю автора петиції.
3. Дорожня карта щодо вирішення питання, порушеного електронною петицією обов’язково повинна містити наступні пункти:
1) спосіб вирішення питання (заходи щодо реалізації);
2) строки вирішення питання;
3) розмір бюджетних призначень, необхідних для вирішення питання;
4) відповідальні посадові особи.
4. Після розробки дорожньої карти, виконавчий орган Ради скеровує її на розгляд та затвердження до відповідної профільної постійної комісії Ради, але не пізніше, ніж 30 днів з моменту підтримки такої петиції.
5. Автор електронної петиції має право брати участь у засіданні профільної постійної депутатської комісії Ради під час розгляду дорожньої карти.
6. Виконавчий орган, визначений відповідальним за розгляд електронної петиції, повідомляє автора електронної петиції заздалегідь про час та дату засідання профільної постійної депутатської комісії Ради, на якій буде розглянуто дорожню карту.
7. Голова профільної постійної депутатської комісії повідомляє відділ секретаріату Ради про результати розгляду дорожньої карти та рішення комісії.
8. Відділ секретаріату Ради забезпечує публікацію інформації про дорожню карту щодо вирішення питання, порушеного петицією, на офіційному вебсайті Ради.
9. Контроль за реалізацією дорожньої карти щодо вирішення питання, порушеного петицією, покладається на профільну постійну депутатську комісію, яка затверджувала дорожню карту.
10. Виконавчий орган, визначений відповідальним за втілення дорожньої карти електронної петиції, зобов'язаний невідкладно інформувати профільну постійну депутатську комісію та відділ секретаріату Ради про хід виконання та завершення заходів, передбачених у дорожній карті, згідно з календарним планом.
11. Відділ секретаріату Ради забезпечує інформування автора петиції та публікацію інформації про хід виконання дорожньої карти щодо вирішення питання, порушеного петицією, на офіційному вебсайті Ради.
12. Посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за порушення норм цього Положення згідно із законодавством України.
