Положення про місцеві ініціативи у Понорницькій селищній територіальній громаді
Додаток 2 до Статуту Понорницької селищної територіальної громади,
затвердженого рішенням Понорницької селищної ради від 30.10.2025 № 4167
Розділ І. Загальні положення
Стаття 1. Право жителів на місцеву ініціативу
1. Це Положення визначає порядок ініціювання, організації збору підписів, внесення місцевих ініціатив та їх розгляду Понорницькою селищною радою (далі – Рада). Місцева ініціатива – одна із форм участі жителів Понорницької селищної територіальної громади (далі – територіальна громада) у здійсненні місцевого самоврядування.
2. Місцева ініціатива – офіційна письмова пропозиція з питань, які віднесені до відання місцевого самоврядування, внесена в порядку, передбаченому цим Положенням, для розгляду на засіданні Ради та прийняття відповідного рішення.
3. У порядку місцевої ініціативи жителі можуть внести письмову пропозицію або проєкт рішення для розгляду на засіданні Ради.
4. Місцева ініціатива може бути внесена безпосередньо жителями, які досягли 14 років та на законних підставах проживають на території територіальної громади (далі – жителі).
5. Місцева ініціатива не може бути внесена депутатами Ради, посадовими особами органу місцевого самоврядування.
Стаття 2. Предмет місцевої ініціативи
1. Предметом місцевої ініціативи можуть бути будь-які питання, віднесені до відання місцевого самоврядування.
2. Не можуть бути предметом місцевої ініціативи пропозиції, що суперечать Конституції та чинному законодавству України.
Розділ ІІ. Внесення місцевої ініціативи
Стаття 3. Ініціатори внесення місцевої ініціативи
1. Ініціаторами внесення місцевої ініціативи на розгляд Ради може бути ініціативна група з жителів кількістю не менше 5 осіб.
2. Ініціативна група формулює місцеву ініціативу у вигляді письмової пропозиції або проєкту рішення щодо вирішення питання, яке належить до повноважень органів місцевого самоврядування, та проводить збір підписів жителів на підтримку ініціативи.
3. Ініціативна група не може змінювати та доповнювати місцеву ініціативу після того, як було поставлено перший підпис жителя на її підтримку. При цьому на кожному з аркушів, на яких ставляться підписи на підтримку місцевої ініціативи жителями, має бути зазначено, на підтримку якої саме ініціативи збираються підписи.
4. Усі фізичні особи, які проставляють підпис на підтримку місцевої ініціативи, а також члени ініціативної групи надають згоду на обробку наданих ними персональних даних у межах та у спосіб, необхідний для реалізації місцевої ініціативи. Про надання цієї згоди та обсяги обробки персональних даних осіб, що проставляють підпис на підтримку місцевої ініціативи, має бути зроблений відповідний застережний запис на кожній сторінці місцевої ініціативи, кожному аркуші про збір підписів.
5. Ініціативна група несе відповідальність за обробку персональних даних суб’єктів цих даних, про що має бути зроблений відповідний запис на кожній сторінці документу, у якому містяться підписи відповідних фізичних осіб.
Стаття 4. Подання місцевої ініціативи
1. Після того, як на підтримку місцевої ініціативи зібрано необхідну кількість підписів жителів, ініціативна група подає таку місцеву ініціативу до Ради шляхом подання повідомлення про внесення місцевої ініціативи, оформленого згідно з Додатками 1 або 2 до цього Положення.
2. У повідомленні про внесення місцевої ініціативи обов’язково зазначається:
1) перелік чітко сформульованих письмових пропозицій для розгляду на засіданні Ради та/або назва проєкту рішення Ради;
2) прізвища, імена і по батькові, адреси реєстрації та контакти членів ініціативної групи;
3) прізвище, ім’я і по батькові, контакти уповноваженого представника ініціативної групи.
3. Ініціативна група до повідомлення також додає підписні листи, оформлені відповідно до Додатка 3 до цього Положення.
4. Якщо в порядку місцевої ініціативи подається проєкт рішення Ради до повідомлення також додається повний текст проєкту рішення Ради.
5. Захист і обробку персональних даних жителів, які містяться у документах місцевої ініціативи, здійснюють уповноважені особи Ради в порядку, встановленому законом.
Стаття 5. Збір підписів жителів
1. Для внесення місцевої ініціативи від всієї територіальної громади ініціативній групі необхідно зібрати не менше 50 підписів жителів.
2. Для внесення місцевої ініціативи від населеного пункту (села) територіальної громади ініціативній групі необхідно зібрати не менше 30 підписів жителів, які на законних підставах проживають в межах села.
3. Ініціативна група збирає підписи жителів на підписних листах, оформлених відповідно до Додатку 3 до цього Положення.
Підписні листи мають містити такі дані:
- прізвище, ім’я та по батькові підписанта;
- дата та рік народження;
- адреса реєстрації;
- особистий підпис;
- дата проставлення підпису.
Стаття 6. Реєстрація місцевої ініціативи
1. З моменту отримання Радою повідомлення про внесення місцевої ініціативи відповідальна особа Ради зобов’язана:
1) впродовж одного робочого дня зареєструвати повідомлення про внесення місцевої ініціативи;
2) впродовж п’яти робочих днів забезпечити розміщення повного тексту повідомлення про внесення місцевої ініціативи, а також усіх додатків до нього, на офіційному вебсайті Ради, при цьому вилучаються відомості про фізичну особу (персональна інформація).
2. Уповноважений орган (особа) Ради впродовж 3 робочих днів здійснює перевірку поданих документів на предмет відповідності вимогам законодавства України, Статуту територіальної громади, цього Положення.
Стаття 7. Перевірка поданих документів
1. Відповідальна особа Ради впродовж трьох робочих днів з моменту реєстрації повідомлення про внесення місцевої ініціативи здійснює перевірку поданих документів на відповідність вимогам цього Положення та готує проєкт розпорядження, яким Понорницький селищний голова (далі – Голова) приймає одне з таких рішень:
1) передати місцеву ініціативу для підготовки до розгляду на засіданні Ради;
2) відмовити у винесенні місцевої ініціативи на засідання Ради відповідно до пункту 3 цієї статті;
3) повернути повідомлення про внесення місцевої ініціативи для усунення недоліків.
Рішення, прийняте за підсумками перевірки, публікується на офіційному вебсайті Ради протягом 3 робочих днів з дня прийняття рішення.
2. Про прийняте рішення в межах цього ж триденного строку повідомляють уповноваженого представника ініціативної групи в письмовій формі, зазначаючи номер реєстрації або підстави повернення повідомлення про внесення місцевої ініціативи для усунення недоліків, або підстави відмови у винесені на засідання Ради відповідно до цього Положення.
3. У разі наявності підстав для повернення документів місцевої ініціативи, уповноважений орган Ради повертає їх уповноваженій особі ініціативної групи не пізніше 3 робочих днів з моменту їх прийняття Головою рішення про повернення документів.
4. Виявлені недоліки підлягають виправленню протягом 10 днів з дня отримання уповноваженою особою ініціативної групи рішення, прийнятого за підсумками перевірки, із переліком недоліків, які підлягають усуненню, та можливим механізмом їх усунення. У разі неусунення недоліків та неподання повторно у встановлені терміни, місцева ініціатива вважається такою, що не була поданою.
5. Документи місцевої ініціативи можуть бути повернуті ініціативній групі для усунення недоліків за наявності щонайменше однієї з таких підстав:
1) не дотримано вимоги щодо оформлення місцевої ініціативи;
2) недостатня кількість або дублювання підписів жителів на підтримку місцевої ініціативи.
6. У разі прийняття Головою рішення про передачу місцевої ініціативи для підготовки до розгляду на пленарному засіданні Ради, впродовж трьох робочих днів з моменту такого рішення Голова доручає відповідним виконавчим органам Ради підготувати:
1) аналіз регуляторного впливу (відповідно до статті 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності», якщо в порядку місцевої ініціативи подається проєкт регуляторного акта);
2) бюджетне або інше фінансове обґрунтування, висновки та рекомендації, передбачені вимогами регламенту Ради.
7. Відповідні документи додаються до проєкту рішення, запропонованого ініціаторами внесення місцевої ініціативи.
8. Підставами відмови у винесенні місцевої ініціативи на розгляд Радою є:
1) місцева ініціатива суперечить Конституції або актам законодавства України;
2) місцева ініціатива стосується питання, вирішення якого не належать до повноважень органів місцевого самоврядування.
3) містить положення, визначені у пункті 9 цього Положення.
Відмова у винесенні місцевої ініціативи на розгляд Ради з мотивів наявності технічних помилок чи неточностей не допускається.
9. Місцева ініціатива не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної та іншої ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, інформацію, яка принижує честь і гідність, права та законні інтереси осіб, матеріали та вислови, які становлять загрозу національним інтересам і національній безпеці України, матеріали та заклики, які містять передвиборну агітацію, рекламу товарів, робіт та послуг. Місцева ініціатива не може містити назву юридичної чи імені фізичної особи без згоди на це її або її родичів. Текст місцевої ініціативи не може містити неправдивих відомостей, ненормативої лексики.
10. Ініціатори внесення місцевої ініціативи мають усунути виявлені недоліки та повторно подати місцеву ініціативу до Ради впродовж п’яти робочих днів з моменту отримання відповідного письмового повідомлення уповноваженим представником ініціативної групи. У разі якщо недоліки в цей строк не усунуто, місцева ініціатива залишається без розгляду, про що повідомляється територіальну громаду на офіційному вебсайті Ради.
11. Інформація про передачу місцевої ініціативи для підготовки до розгляду на засіданні Ради, повернення для усунення недоліків чи відмова у винесенні місцевої ініціативи на засідання Ради впродовж одного робочого дня розміщується на офіційному вебсайті Ради.
Розділ ІІІ. Розгляд місцевої ініціативи
Стаття 8. Підготовка місцевої ініціативи до розгляду на засіданні Ради
1. Місцева ініціатива розглядається на найближчий черговій сесії Ради з обов’язковим запрошенням з правом виступу в її обговоренні уповноваженої особи (осіб) ініціативної групи. Включення питання, внесеного на розгляд Ради у порядку місцевої ініціативи, до порядку денного відповідної сесії Ради забезпечує Голова або інші уповноважені особи.
2. За потреби Голова організовує розробку проєкту рішення Ради щодо поданої пропозиції, ініційованої до розгляду в порядку місцевої ініціативи.
Стаття 9. Розгляд місцевої ініціативи на засіданні Ради
1. Розгляд проєкту рішення чи питання, поданого в порядку місцевої ініціативи, відбувається відповідно до вимог регламенту Ради на черговому засіданні Ради.
2. Постійні комісії Ради проводять засідання, на яких розглядають проєкт рішення чи питання, подані в порядку місцевої ініціативи, за обов’язкової участі членів ініціативної групи та складають висновки і рекомендації в межах своєї компетенції. Відсутність висновків або рекомендацій комісій не може бути підставою для відмови у включенні питання до порядку денного найближчої чергової сесії Ради.
3. Про розгляд поданої місцевої ініціативи постійними комісіями Ради або розгляд на пленарному засіданні Ради повідомляється територіальну громаду на офіційному вебсайті Ради не менше ніж за три робочі дні до дня розгляду, а про результати розгляду – не пізніше п’яти робочих днів з дня проведення засідань.
Стаття 10. Участь членів ініціативної групи
1. Члени ініціативної групи обов’язково беруть участь у засіданні Ради під час розгляду проєкту рішень Ради або письмових пропозицій, поданих у порядку місцевої ініціативи. Члени ініціативної групи обов’язково запрошуються на засідання постійних комісій ради та беруть участь у всіх засіданнях з питань місцевої ініціативи.
2. Уповноважений представник ініціативної групи виступає на засіданнях комісій та засіданні Ради із доповіддю з питання місцевої ініціативи та відповідає на запитання депутатів Ради згідно з Регламентом Ради. На прохання доповідача на запитання депутатів Ради можуть відповідати інші члени ініціативної групи, присутні на засіданні Ради. Рада з числа депутатів може призначити співдоповідача з питання місцевої ініціативи.
3. Присутні на засіданні члени ініціативної групи беруть участь в обговоренні місцевої ініціативи в порядку, встановленому Регламентом Ради.
Стаття 11. Ухвалення рішень з питань місцевої ініціативи
1. Після обговорення проєкту рішення, поданого в порядку місцевої ініціативи, він обов’язково ставиться на голосування.
2. Рада в межах своїх повноважень може:
2.1. прийняти місцеву ініціативу – в такому випадку зазначаються конкретні заходи для її реалізації, календарний план їх виконання та відповідальні за це посадові особи;
2.2. відхилити місцеву ініціативу – в такому випадку зазначаються причини цього рішення;
2.3. частково врахувати місцеву ініціативу – в такому випадку зазначаються причини цього рішення, і заходи для реалізації частини врахованої пропозиції, календарний план їх виконання та відповідальні за це посадові особи;
2.4. у разі внесення проєкту рішення, поданого в порядку місцевої ініціативи – відправити проєкт рішення на доопрацювання на винести його на розгляд ради на найближчому засіданні.
3. Рада може розглянути власний альтернативний проєкт рішення з питання місцевої ініціативи виключно після розгляду проєкту, поданого у порядку місцевої ініціативи.
4. За результатами розгляду питань, поданих у порядку місцевої ініціативи, Рада ухвалює рішення.
5. Засвідчена Радою копія відповідного рішення надсилається уповноваженій особі ініціативної групи протягом 2 двох робочих днів з дня набрання чинності рішення Ради.
Стаття 12. Оприлюднення рішення Ради за результатами розгляду місцевої ініціативи
1. Ухвалене рішення Ради за результатами розгляду місцевої ініціативи впродовж п’яти робочих днів надсилається уповноваженому представнику ініціативної групи та оприлюднюється в порядку, передбаченому для оприлюднення рішень Ради на офіційному вебсайті Ради та іншими способами з метою ознайомлення якомога більшої кількості жителів.
2. Про порядок та етапи реалізації підтриманої місцевої ініціативи, органи та посадові, які уповноважені на її реалізацію, інформують жителів щоквартально шляхом оприлюднення відповідної інформації на офіційному вебсайті Ради.
Стаття 13. Правові наслідки порушення вимог цього Положення
1. Рада, її виконавчі органи та посадові та службові особи несуть відповідальність за невиконання або недотримання норм цього Положення згідно із законодавством України.
2. Рішення Ради, дії або бездіяльність посадових чи службових осіб Ради щодо прийняття до розгляду, внесення на розгляд сесії Ради та/або розгляду питання, внесеного у порядку місцевої ініціативи, можуть бути оскаржені до суду у встановленому законом порядку.
3. Жителі територіальної громади мають право оскаржити:
1) безпідставне повернення повідомлення про внесення місцевої ініціативи для усунення недоліків, нереєстрацію, невчасну реєстрацію місцевої ініціативи, неправомірну відмову в розгляді місцевої ініціативи;
2) недотримання посадовими та службовими особами строків, передбачених цим Положенням;
3) бездіяльність щодо розгляду місцевої ініціативи чи неприйняття рішення за результатами розгляду місцевої ініціативи;
4) невиконання вимог щодо оприлюднення інформації та документів, що стосуються ініціювання, підготовки, розгляду місцевої ініціативи та прийняття рішення за його результатами;
5) неповідомлення уповноваженого представника ініціативної групи про розгляд місцевої ініціативи;
6) розгляд місцевої ініціативи органами ради чи самою радою без участі ініціативної групи, ненадання можливості для виступу;
7) інші дії чи бездіяльність, що порушують вимоги цього Положення.
Додаток 1 до Положення
про місцеві ініціативи у Понорницькій
селищній територіальній громаді
ПОВІДОМЛЕННЯ
про внесення місцевої ініціативи – проєкту рішення жителями
Додаток 2 до Положення
про місцеві ініціативи у Понорницькій
селищній територіальній громаді
ПОВІДОМЛЕННЯ
про внесення жителями місцевої ініціативи – письмових пропозицій
Додаток 3 до Положення
про місцеві ініціативи у Понорницькій
селищній територіальній громаді
