Що таке патронат? Кому потрібна ця послуга? Хто може стати патронатним вихователем?

Дата: 13.03.2024 10:03

Фото без описуЩороку в українських судах задовольняють тисячі справ про позбавлення батьківських прав. Тобто тисячі дітей в Україні щороку потребують тимчасового та подальшого сімейного влаштування.

А якщо спробувати допомогти сім’ї на ранніх етапах, підтримати батьків - ймовірно шанси зберегти сім’ю для дітей зростуть в рази.

Патронатні сім’ї якраз і стають тимчасовими родинами для дітей, батьки яких, через різні обставини, не можуть, або не вміють дбати про своїх дітей. Наразі в Україні є 291 патронатна сім’я.

Отже, що таке патронат? Кому потрібна ця послуга? Хто може стати патронатним вихователем? Сьогодні відповідаємо на ці запитання.

Патронат – це як «швидка допомога» для дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах. Якщо в сім’ї виникають труднощі і дитина не може там жити, то служба у справах дітей «кличе на допомогу» патронатного вихователя.

Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в професійній сім’ї.

Патронатне виховання може знадобитися, якщо:

• діти не можуть перебувати у власній сім’ї або їхні батьки чи особи, які їх замінюють, не можуть піклуватися про них;
  • батьки або особи, які їх замінюють, померли чи пропали безвісти;
  • батьки потребують термінового лікування;
  • від новонародженої дитини відмовились батьки;
  • батьки залишили дітей без догляду;
  • у сім’ї існує загроза їхньому життю та здоров’ю.

Патронатним вихователем може стати громадянин України, який:

• має позитивний досвід виховання дітей старше 4-х років;
  • має добровільного помічника з числа повнолітніх членів своєї сім’ї, з яким готовий пройти навчання як в патронаті допомогти дитині, сім’я якої опинилася в складних життєвих обставинах;

а також обоє:

• мають стан здоров’я, який дозволяє дбати про тимчасово влаштованих дітей;
  • не були засудженими або позбавленими батьківських прав.

Хто зацікавився патронатом і готовий таким чином допомогти дитині - звертайтеся до місцевої служби у справах дітей. Там і допоможуть, і розкажуть більше.

Матеріал підготовлений у рамках проєкту ЮНІСЕФ «Моніторинг потреб та підтримка дітей в умовах війни», що впроваджується Партнерством «Кожній дитині» за підтримки UNICEF Ukraine на замовлення Міністерства соціальної політики України та Національної соціальної сервісної служби України.