Житлова субсидія та пільга: що спільного та в чому різниця?

Дата: 16.10.2023 15:24

Фото без описуСпільним є те, що це допомога, яка надається державою на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Однак, житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та пільга на оплату житлово-комунальних послуг – це два різних види виплат.

Житлова субсидія – це допомога від держави тим родинам, доходи яких не дозволять їм самотужки сплатити в повному обсязі кошти за спожиті житлово-комунальні послуги. Тобто, це допомога, яка залежить виключно від майнового та матеріального стану домогосподарства: маєш низький дохід – можеш отримувати житлову субсидію.

Умови призначення житлових субсидій та порядок їх надання визначено в Положенні про порядок призначення житлових субсидій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

Пільга – встановлена законодавством перевага, що надається визначеним категоріям осіб.

Найбільш численні групи пільговиків:

Ветерани війни та члени їх сімей.

Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що розмір пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу становить:

• особам з інвалідністю внаслідок війни – 100 %;
  • учасникам бойових дій – 75 %;
  • учасникам війни – 50 %;
  • членам сімей ветеранів війни, Захисників та Захисниць України – 50 %.

Особи, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсоток пільги для даної категорії осіб становить 50 %.

Діти війни мають право на 25% пільгу (згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни").

Педагогічні, медичні працівники, працівники культури на пенсії, які працювали та проживають в сільській місцевості (пільги визначено законами України "Про освіту", "Про культуру", "Основи законодавства України про охорону здоров’я").

Багатодітні сім’ї мають право на 50 % пільгу (передбачено Законом України "Про охорону дитинства").

Окремим категоріям громадян (які визначені пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389) пільги надаються, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за шість місяців, що передують місяцю звернення, не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.  У 2023 році це 3760 гривень.

Пільга призначається на 12 місяців з місяця, коли таке право виникає. При цьому пільга на оплату житлово-комунальних послуг (залежно від категорії отримувачів) може надаватися як без урахування доходів, так і з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Механізм реалізації права на отримання пільг з оплати житлово-комунальних послуг визначається Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373.

Важливо! За наявності одночасно права на субсидію і на пільгу надається один з видів допомоги.

За інформацією Головного управління
Пенсійного фонду України в Чернігівській області