21 травня - День пам'яті жертв політичних репресій

Дата: 21.05.2023 12:40

Сьогодні ми згадуємо і вшановуємо всіх, хто загинув або постраждав від злочинів і свавілля тоталітарних режимів.

Як відомо, 2 червня 1937 року було прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи», відповідно до якої 5 серпня 1937 року вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, що поклав початок масових репресій.

Уже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1,7 млн людей відправлено в табори. Згідно з розсекреченими архівами і документами СБУ в Україні з 1935 по 1951 рік жертвами розкуркулення стали понад 2 млн 800 тис. людей. У 1936 році заарештували 15717 осіб, у 1937-му - 159537, у 1938-му - 106096, в 1939-му - 11744. Близько 16,5 тис. чоловік було розстріляно в 1937-му. Терор і репресії вразили майже всі верстви українського населення: науковців, політиків, військових, священиків, представників культури, селянство.

Упродовж десятків років радянська влада ретельно приховувала сліди своїх злочинів: на місцях поховань зводилися режимні об’єкти КДБ, землю заливали бетоном, місцевість розрівнювали бульдозерами й висаджували дерева.

У цей день важлива загальнонаціональна єдність українців. Ми повинні пам’ятати нашу історію і бути сильними.

Низько вклоняємось пам’яті мільйонів українців, страчених тоталітарними режимами.

Ми боремося за перемогу і мир в Україні. Ми пам’ятаємо. А тому - переможемо!