20 лютого - День Героїв Небесної Сотні

Дата: 20.02.2022 09:30

Щорічно 20 лютого в Україні відзначають День героїв Небесної Сотні. Сьогодні вшановують пам'ять загиблих під час Революції гідності. У цьому році – восьма річниця подій на Майдані Незалежності в 2013-2014 роках.

День героїв Небесної Сотні створений Указом Президента України № 69/2015 від 11 лютого 2015 року «Про вшанування учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні».

Так, у другій половині лютого 2014 року протистояння між мітингувальниками і силовиками досягло піку. А 20 лютого 2014 року на Майдані у Києві загинула найбільша кількість активістів.

Всього в списках героїв Небесної Сотні 107 осіб, і 48 з них загинули 20 лютого.

105 героям Небесної Сотні посмертно присвоєно звання Герой України, а троє іноземців – громадянин Білорусі Михайло Жизневський і громадяни Грузії Зураб Хурція і Давид Кіпіані – посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні.

Смерть першого з Героїв Небесної Сотні, Павла Мазуренка, настала 22 грудня 2013 року в результаті тілесних ушкоджень, нанесених невідомими особами, які були одягнені в форму спецназівців.

22 січня 2014 року від вогнепальних поранень під час сутичок в центрі столиці загинули активісти: Майдану Сергій Нігоян і Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького.

Останній з Героїв сотні, Віктор Орленко, помер 3 червня 2015 року через ускладнення внаслідок вогнепального поранення, отриманого під час штурму Майдану силовиками 18 лютого 2014 року.

17 лютого 2021 року Верховна рада визнала Революцію гідності одним з ключових моментів української держави і проявом національної ідеї свободи.