ВПО юридично набули статусу повноправних жителів громад та інші новації у законодавстві про народовладдя

Дата: 03.04.2025 12:16
Кількість переглядів: 9

Фото без описуВнутрішньо переміщені особи тепер можуть реалізувати своє право на участь у місцевому самоврядуванні у громад, що приймають, і отримають можливість доступу до місцевих цільових програм на рівні з їх жителями. Такі зміни передбачені законом щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування, який набув чинності 8 січня 2025 року. 

Відтепер «житель територіальної громади» - це не лише особа, яка задекларувала або зареєструвала своє місце проживання на відповідній території, але й внутрішньо переміщена особа (далі - ВПО), що фактично проживає/перебуває на цій території. Таке проживання/перебування на території громади, своєю чергою, має підтверджуватися довідкою про взяття на облік ВПО.

Тож ВПО отримають змогу повноцінно брати участь у соціальних, житлових, освітніх, медичних та інших місцевих програмах, передбачених для жителів територіальної громади, і долучатися до вирішення питань місцевого значення. Окрім того, відтепер жителі можуть брати участь у плануванні й розподілі коштів місцевого бюджету, публічних консультаціях і громадському оцінюванні. Водночас внутрішньо переміщені особи матимуть змогу брати участь не тільки в роботі рад ВПО, а й у діяльності інших консультативно-дорадчих органів на місцевому рівні.

Серед інших основних нововведень Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» № 3703-IX від 09.05.2024 (далі - Закон № 3703-ІХ):

Внесено зміни до двох законів

Законом № 3703-IX внесено зміни до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про статус депутатів місцевих рад». Із прийняттям цього Закону втратила чинність Постанова Верховної Ради України «Про затвердження Положення про загальні збори громадян за місцем проживання в Україні».

Визначено форми участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення

Нормами Закону № 3703-ІХ введено новий термін, якого раніше не було, - «форми участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення». До їхнього переліку включено як уже відомі форми: громадські слухання, загальні збори жителів, місцева ініціатива, місцевий референдум, консультативно-дорадчий орган, так і нові: участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету, публічні консультації, громадське оцінювання діяльності органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Також закон не виключає можливості використання інших форм участі, що не суперечать законодавству.

Розширено можливості молоді щодо участі в місцевому самоврядуванні

Молоді жителі, починаючи з 14 років, отримали право ініціювати та брати участь у таких формах участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, як місцева ініціатива, громадські слухання, публічні консультації, консультативно-дорадчий орган. Форми та порядок залучення молоді до вирішення питань місцевого значення мають визначати органи місцевого самоврядування.

Закріплено обов’язковість затвердження Статуту територіальної громади

До 1 січня 2027 року сільські, селищні та міські ради зобов’язані затвердити статути територіальних громад або ж привести вже наявні статути у відповідність до вимог Закону № 3703-ІХ. Однак розгляду цього питання на сесії місцевої ради відтепер обов’язково має передувати проведення громадських слухань. Також визначено перелік питань, які повинні регламентуватися саме у статуті територіальної громади. Крім того, цим Законом скасовано норму, яка раніше передбачала державну реєстрацію статуту громади.

Посилено вимоги щодо підзвітності виборних осіб

У законодавстві чітко визначено форму звітування сільського, селищного, міського голови та депутатів місцевих рад про свою роботу - відкрита зустріч, під час якої жителі можуть поставити запитання, висловити зауваження та внести пропозиції. Також зафіксовано вимогу про оприлюднення на офіційному вебсайті ради та розміщення у приміщенні ради письмових звітів голів і депутатів за 7 календарних днів до проведення таких зустрічей. Сам порядок звітування перед територіальною громадою сільського, селищного, міського голови, депутатів ради та старост має визначатися статутом територіальної громади.


« повернутися до розділу «Корисна інформація щодо державної та іншої підтримки»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь