24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом
24 березня – Всесвітній День боротьби з туберкульозом. Саме в цей день, у 1882 році доктор Роберт Кох оголосив про те, що йому вдалося відкрити бактерію, що викликає туберкульоз, завдяки чому стала можлива розробка методів діагностики і лікування цього захворювання.
Туберкульоз - це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котра передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз, у більшості випадків, уражає легені, але захворювання може ушкодити будь-який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо.
Основним джерелом туберкульозної інфекції є людина, хвора на туберкульоз, яка виділяє мікобактерії туберкульозу з мокротинням при кашлі, чханні, розмові. Нерозпізнані вчасно хворі, не вважаючи себе заразними, продовжують вести звичайний спосіб життя і тому особливо небезпечні для оточуючих. Джерелом інфекції може бути також хвора на туберкульоз велика рогата худоба (зараження відбувається в основному через молоко).
У 2024 році в Чернігівській області зареєстровано 407 випадків захворювання на туберкульоз, що трохи менше, ніж у 2023 році (432 випадки). З них 305 випадків (75 %) супроводжувалися бактеріовиділенням. Кожен третій пацієнт мав лікарсько-стійку форму туберкульозу, а кожен сьомий - поєднання туберкульозу та ВІЛ-інфекції. Серед дітей зафіксовано 26 випадків захворювання, що перевищує показник 2023 року (15 випадків). Станом на початок 2025 року вже зареєстровано 73 нові випадки туберкульозу в області.
Основними симптомами захворювання є:
- кашель більше двох тижнів;
- підвищена температура тіла більше 7 днів;
- задишка;
- біль в області грудної клітки;
- поганий апетит, постійна слабкість;
- безпричинна втрата ваги;
- підвищена пітливість, особливо вночі;
- кровохаркання (наявність крові в мокроті).
Якщо ви помітили у себе або у своїх близьких подібні симптоми, негайно зверніться до лікаря. Обстеження просте, безпечне та виконується протягом декількох днів. При появі таких симптомів потрібно пройти флюорографічне або рентгенологічне обстеження, щоб виявити хворобу в ранній стадії. Щорічно потрібно проходити профілактичний медичний огляд.
Пам’ятайте:
- Туберкульоз не розрізняє соціального статусу і однаково небезпечний для всіх.
- Існують програми боротьби з туберкульозом і ефективні ліки.
- Лікування туберкульозу необхідно розпочинати якомога раніше, аби легше досягти результату.
- Найдієвішим методом специфічної профілактики туберкульозу є щеплення вакциною БЦЖ.
- В Україні лікування протитуберкульозними препаратами безоплатне.
Бережіть своє здоров’я!
« повернутися до розділу «Новини з нагоди свят, скорботних та пам'ятних днів»