Березень - місяць боротьби з туберкульозом: разом до перемоги над хворобою!
Березень - місяць подолання туберкульозу (ТБ) і нагода розповісти про актуальність і важливість боротьби з цією хворобою.
Цьогоріч він проходить під лозунгом: "Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати".
Цей заклик до дій наголошує на трьох ключових принципах:
- брати відповідальність - оперативно впроваджувати рекомендації World Health Organization Ukraine та посилювати національні стратегії;
- інвестувати - забезпечити впровадження інновацій з метою покращення доступу до профілактики, лікування та догляду за людьми з ТБ;
- реалізувати - масштабувати ефективні заходи: раннє виявлення, профілактику та якісне лікування туберкульозу, особливо лікарсько-стійкої форми ТБ, залучаючи громади й громадянське суспільство та застосовуючи міжсекторний підхід.
Подолання туберкульозу - це спільна відповідальність, яка вимагає негайних і рішучих кроків.
Важливі досягнення у протидії ТБ у 2024 році в Україні з урахуванням викликів війни, повʼязаних з міграцією населення, руйнуванням інфраструктури тощо.
Серед важливих результатів - розширення можливостей амбулаторного лікування. В Україні близько 70% людей з туберкульозом вже з першого дня лікуються без госпіталізації. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з ТБ лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. І це абсолютно безпечно для оточення, оскільки лікування унеможливлює інфікування інших людей.
До того ж, протитуберкульозна служба об'єднана з іншими закладами охорони здоров’я. Завдяки цьому люди мають кращий доступ до спеціалізованого обладнання та вузькопрофільних фахівців. Такий підхід закріплений у Стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки.
У 2024 році набув чинності Закон «Про подолання туберкульозу в Україні». Він зосереджується на створенні ефективних заходів для повного подолання туберкульозу, включаючи покращення діагностики, доступу до лікування та профілактики. Важливим аспектом Закону є закріплення міжсекторного підходу до подолання туберкульозу, який передбачає об’єднання зусиль не лише системи охорони здоров’я, а й інших сфер - соціального захисту, освіти, громадських організацій тощо для розв’язання проблем, пов’язаних з недугою.
Туберкульоз - це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу (бактерії комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найчастіше ТБ вражає легені, але можливе також ураження інших органів і систем людини. Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу.
Туберкульоз передається головним чином через повітря. Інфікування відбувається під час кашлю, чхання розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз із бактеріовиділенням.
Туберкульоз не передається через рукостискання, поцілунки, використання спільного посуду, їжу, воду чи предмети побуту.
Вчасне виявлення ТБ - запорука одужання! Своєчасні діагностика та лікування гарантують одужання. Негайно звертайтеся до сімейного лікаря чи фтизіатра за таких симптомів:
- кашель довше ніж 2 тижні;
- підвищена температура тіла понад 7 днів;
- утруднене дихання;
- біль у грудях;
- поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
- постійна слабкість;
- підвищена пітливість, особливо вночі.
Туберкульоз повністю виліковний.
В усіх регіонах України доступні сучасні препарати для лікування ТБ. Лікування туберкульозу призначають фтизіатри - вони підбирають оптимальну схему прийому препаратів. Водночас сімейний лікар відіграє ключову роль у веденні людини з ТБ: контролює дотримання режиму лікування та слідкує за її самопочуттям. Такий підхід забезпечує доступність медичної допомоги та робить лікування ефективнішим.
Регіональні фтизіопульмонологічні центри координують заходи з подолання ТБ на регіональному рівні та діють у кожній області України. Перелік протитуберкульозних закладів за посиланням: https://surl.li/wiceuf.
Завдяки інноваційним лікам тривалість лікування скоротилася і для чутливого туберкульозу становить 4-6 місяців, а для лікарсько-стійкої форми - переважно 6-9 місяців.
Профілактичне лікування здійснюється згідно з останніми рекомендаціями ВООЗ. Його можна пройти за 1 або 3 місяці, а захист зберігається понад 10 років. Головне - дотримуватися всіх призначень лікаря та не переривати курсу такого лікування.
Пам’ятайте, що всі послуги, пов’язані з профілактикою, діагностикою та лікуванням ТБ, в Україні безоплатні.
Разом ми можемо подолати туберкульоз!
За інформацією Центру громадського здоров’я України