День Святого Валентина: історія, символізм та цікаві факти про свято
День святого Валентина є неофіційним святом усіх закоханих, яке пройшло крізь століття, і сьогодні широко відзначається в усьому світі. Цей день, коли згадують ім’я святого, за популярністю може позмагатися хіба що з Днем Святого Миколая.
Достеменна історія цього свята досі невідома, проте у більшості переказів та легенд його "винуватцем" називають ранньохристиянського мученика Валентина - єпископа з італійського міста Терні (місто розташоване неподалік Риму), який жив у 3 столітті.
Згідно з цією версією святкування Дня закоханих почалося в Римській імперії у 270 році, за часів царювання Клавдія II (268-270 рр.). Під час ведення війни Клавдій начебто не хотів, щоб солдати вступали в шлюб, бо вважав, що одруження робить їх слабкими та обтяжує сімейним побутом.
Проте священнослужитель на ім'я Валентин таємно вінчав закоханих. Коли правитель про це дізнався, єпископа схопили, піддали жорстким тортурам і згодом стратили за "антидержавницьку" діяльність. У ніч перед стратою, яка відбулася 14 лютого 269 року, він написав дівчині, ймовірно дочці тюремного наглядача, з якою подружився в ув’язненні, любовного листа у віршованій формі та підписав його: "Твій Валентин". Згодом такі листи отримали назву "валентинки".
Через роки Валентин був канонізований католицькою церквою, а в 496 році римський Папа Геласіус (Pope Gelasius I) оголосив 14 лютого Днем святого Валентина. Серед європейців це свято прижилося, починаючи із 13 століття, а в США — з 18.
Існують особливі прикмети на 14 лютого:
- хто цього дня закохається - ніколи не розлюбить;
- якщо цього дня хлопець подарує квітку дівчині - вона його полюбить;
- якщо 14 лютого загадати любовне бажання - воно обов'язково збудеться.
І, звичайно, головна прикмета дня: якщо закохані дадуть обопільну клятву вірності, то ніщо не зможе зруйнувати цей союз. Тому в День святого Валентина 14 лютого часто одружуються і виходять заміж.
Хоча свято закоханих носить яскраво виражений романтичний характер, проте подарунки та традиції його святкування у різних країнах різняться. Наприклад, у Франції найкращим подарунком у цей день вважають ювелірні прикраси і коштовності, а в Данії – засушені білі квіти. В Італії свято називається солодким днем, тому італійці дарують один одному солодощі та торти, прикрашені голубами та сердечками.
У Фінляндії 14 лютого відзначають Днем друга, тому у цей день жителі країни вітають зі святом не тільки своїх коханих, але й кращих друзів. Також фіни у цей відзначають жіночий день, на кшталт свята 8 березня.
У Голландії в цей день жінка може зробити пропозицію чоловікові, якого вона вподобала. Якщо ж чоловік відмовляє, то він має подарувати їй шовкову сукню. А в Канаді чоловікові за відмову жінці може загрожувати штраф або ґрати.
На Ямайці День закоханих є днем боротьби із соромом та боязкістю. У країні існує традиція, за якою там проводяться "голі весілля", коли з одягу на нареченій і нареченому залишаються лише обручки. В Англії дарують подарунки та любовні послання не тільки коханим людям, але й домашнім улюбленцям – собакам, кішкам і навіть коням.
В Україні вперше святкувати День закоханих розпочали у 90-х роках. Просте і душевне свято швидко полюбилось молоді і не тільки. Сьогодні його відзначають люди всіх поколінь. Адже це чудовий привід подарувати подарунок і зізнатися в коханні. Зараз, коли багато коханих перебувають далеко один від одного через війну та воєнний стан, День святого Валентина - чудова нагода привітати близьку людину словами кохання, підняти їй настрій, вселити надію на швидку зустріч.
« повернутися до розділу «Новини з нагоди свят, скорботних та пам'ятних днів»