День безпечного Інтернету: добірка корисних матеріалів та ресурсів
Метою Дня безпечного Інтернету є поширення знань про безпечне, відповідальне і позитивне використання цифрових технологій серед дітей та молоді.
Ця міжнародна календарна подія виникла починаючи з 2004 року. Міжнародний День безпечного Інтернету запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії. Традиційно він відзначається у другий вівторок лютого. Цьогоріч свято припадає на 6 лютого. Це вже 20 Міжнародний день безпечного Інтернету, гасло якого – "Разом для найкращого Інтернету".
В Україні День безпечного Інтернету відзначається з 2009 року. Щороку до нього в нас, як і у всьому світі, приєднується все більше організацій. Адже День безпечного Інтернету надає унікальну можливість для проведення заходів з безпеки онлайн разом зі всім світом!
Питання безпеки у всемережжі для коритувачів Інтернету актуальне протягом усього року, а не тільки в один із визначених днів лютого. Ця проблема дуже турбує і людей, що відповідають за виховання й навчання дітей та молоді.
Для всіх, хто зацікавлений у здобутті та розповсюдженні знань про безпечне та корисне використання цифрових технологій –
Добірка корисних навчально-методичних матеріалів та ресурсів:
Ця історія – ідеальний початок для обговорення безпечного використання інтернету з дітьми 5-10 років. Казка розповідає про черепашку на ім’я Хаппі, що вчиться у молодшій школі і як більшість дітей полюбляє користуватися гаджетами. Одного дня в соціальній мережі Хаппі отримує запит на дружбу. Черепашка його приймає і спілкується з незнайомцем – Тритоном. Чим закінчиться ця історія, дивіться разом із дітьми.
Книгу "Хаппі та її суперсила" Іри Бови було видано восени 2020 року. За мотивами казки створено спеціальні уроки для дітей 1-2 класу https://stop-sexting.in.ua/urok-dlya-… , а також уроки для дітей дошкільного віку (4-6 років): https://stop-sexting.in.ua/doshkilnyj…. Їх можна провести як удома, так і порекомендувати вчителям та вихователям провести у школі чи дитячому садку.
Збірка есе «Мережевий» – запрошення заглибитись у можливості та виклики цифрового простору та цифрових пристроїв, відшукати натхнення та ідеї як для повсякденного, так можливо і професійного життя.
Мереживий – це 10 есе, кожне з яких присвячено окремій темі. Приватність в цифрову еру, розвиток дитини та цифрові пристрої, цифровий світ як «іквалайзер» для людей з інвалідністю, інфлюенсери та зміна ставлень до загроз та можливостей інтернету, привабливий дизайн девайсів та цифрового світу.
У посібнику містяться детально розроблені вправи й інформаційні матеріали для висвітлення теми безпечної поведінки в інтернеті у професійній діяльності з дітьми, молоддю та професійними спільнотами. Посібник також містить теоретичний матеріал про безпечну поведінку в інтернеті, опис занять і тренінгових вправ з розвитку компетентностей безпечної поведінки в інтернеті:
- «Повага до прав людини онлайн»;
- «Участь онлайн»;
- «Збереження здоров’я під час роботи з цифровими пристроями»;
- «Звернення по допомогу та захист».
Використовувати вправи можна окремо чи адаптувати їх відповідно до потреб цільової аудиторії – дітей, молоді, батьків та/чи осіб, що їх замінюють, освітянської й бібліотечної спільнот, працівників і працівниць молодіжної, соціальної, правоохоронної сфер.
Посібник створений молодими людьми для молоді, спрямований на вивчення прав та обов’язків в Інтернеті та заохочення до роздумів про поведінку в Інтернеті. Запропоновані 18 завдань допоможуть підліткам перевірити свої навички, дізнатися більше про свої права в онлайн-світі.
Посібник містить плани уроків, що пропонують ідеї та заходи, щоб заохотити молодь розвивати навички творчого та критичного мислення, необхідні для повноцінного життя в світі.
Рекомендації містять практичні пропозиції для інтегрування занять, представлених у навчально-методичному посібнику та завдань у робочому зошиті "Інтернет, який ми хочемо" (Тhe Web We Want) в навчальні програми з предметів в закладах освіти України.
Посібник містить 24 приклади вправ з теми протидії мові ненависті онлайн через навчання з прав людини. У вправах розкриваються теми мови ненависті онлайн, прав людини в Інтернеті, свободи вираження поглядів, приватного життя і безпеки, інтернет-грамотності, демократії та участі.
- Ресурси від організації "Ла-Страда Україна":
- Методичні рекомендації "Небезпечні квести для дітей: профілактика залучення"
- Навчально-методичний посібник "Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе", в якому розміщено заняття для учнів та учениць «Протидія кібербулінгу або лайфхак, як користуватись Інтернетом безпечно», ст. 141
- Ліфлет "А з чим ти стикаєшся в Інтернеті?"
- Навчальний анімаційний ролик "Цінуй життя!"
- Онлайн-курс "Права людини в освітньому просторі"
Третій модуль курсу розкриває тему «Права людини та Інтернет»: еволюція концепції прав людини у цифрову еру, результати моніторингу сайтів закладів освіти в Україні (2018). Дає можливість дослідити власний сайт закладу освіти чи сторінку закладу освіти щодо дотримання прав дитини онлайн, дізнатись більше про законодавство та міжнародні ініціативи щодо безпеки дітей в онлайновому просторі.
Про сучасне розуміння ключових понять теми; класифікація загроз в Інтернеті; принципи формування безпечної поведінки; звернення по допомогу та захист; ідеї та ресурси для позакласних заходів.
Посібник містить плани уроків призначені для учнів та учениць початкової школи та зосереджені на ключових принципах мережевого етикету й безпеки. Заняття запропоновані у п‘яти темах: обачність в Інтернеті, пильність в Інтернеті, захист в Інтернеті, доброзичливість в Інтернеті, сміливість в Інтернеті.
Посібник для батьків у доступній формі містить необхідну інформацію та поради, які будуть корисні батькам для сприяння позитивному використанню дітьми цифрових технологій.
Огляд підходів, ідей та ресурсів для посилення ефективності заходів з безпеки в Інтернеті.
- Відео про безпеку в Інтернеті від Координатора проектів ОБСЄ в Україні:
Відео містять короткі поради щодо безпеки в Інтернеті та можуть бути використані під час освітніх заходів як з підлітками, так і з представниками та представницями професійних спільнот.
Канал містить 8 роликів, що відповідають змісту розділів Посібника з прав людини для Інтернет-користувачів та пояснювального меморандуму (Рекомендація СМ/Rec(2014)6 Комітету міністрів країнам-членам щодо посібника з прав людини для Інтернет-користувачів – пояснювальний меморандум).
Відео з інтерв’ю містять огляди щодо сучасного стану безпеки в Інтернеті та поради щодо безпечної поведінки в Інтернеті. Курси та відео можуть бути використані під час освітніх заходів з представниками та представницями професійних спільнот та можуть буди рекомендовані для перегляду батькам та особам, які їх замінюють.
- Відеоуроки для професіональних спільнот від проєкту Ради Європи "Боротьба з насильством щодо дітей в Україні"
- Відеоурок 1 – Захист дітей онлайн
- Відеоурок 2 – Сексуальний шантаж
- Відеоурок 3 – Секстинг
- Відеоурок 4 – Секс-чатинг
- Відеоурок 5 – Грумінг
- Відеоурок 6 – Зображення сексуального характеру, що використовуються для помсти
- Буклет "Дізнайся про свої права в цифровому середовищі" від проєкту Ради Європи "Боротьба з насильством щодо дітей в Україні".
- Рекомендації Міжнародного союзу електрозв’язку щодо захисту дітей у цифровому середовищі:
- Міні-книга про права та правила безпеки дітей у цифровому середовищі та робочий зошит від Міжнародного союзу електрозв’язку
- Вебінари Школи онлайн-безпеки дітей
- Чат-бот "Кіберпес" від Міністерства цифрової трансформації
Чат-бот є у Telegram і Viber допоможе дізнатись, як визначити кібербулінг, як самостійно видалити образливі матеріали з соціальних мереж, а також куди звертатись за допомогою.
- Міжнародна конференція "Безпечний онлайн 2020: Сучасні виклики"
Топ-5 відео з теми захисту дітей:
- 1. Приклад та роль батьків та вчителів у захисті дітей в Інтернеті – Анастасія Дьякова
- 2. Рекомендацій щодо захисту дітей у цифровому середовищі: зміст та супутні матеріали – Сара Дельпорт
- 3. Безпека дітей в Інтернеті – досвід Швеції – Сюзанна Дракборг
- 4. Чому дописи у соціальних мережах про дітей можуть зашкодити їхньому майбутньому? – Анастасія Апетик
- 5. Кібербулінг. Панельна дискусія
Подивитись повну конференцію можна за посиланням:
- Серіал "Про кібербулінг для підлітків"
- Серіал для батьків "Безпека дітей в інтернеті"
- Проєкт Міністерства цифрової трансформації України "Безпека дітей в Інтернеті"