1 березня 2023 року виповнюється 80 років Корюківській трагедії
Селище Корюківка було найбільшим населеним пунктом в Європі, який під час Другої світової війни повністю знищили нацисти під час каральної операції.
Нацистська каральна акція щодо жителів Корюківки відбулася 1 та 2 березня 1943 року: воєнні злочинці вбили 6700 людей та спалили 1290 будинків. А через тиждень, 9 березня, окупанти повернулися, щоб допалити Корюківку та добити вцілілих.
На 1943 рік – вісім десятиліть тому – припадає найбільше спалених нацистами сіл під час німецької окупації України.
Корюківська трагедія стала найбільшою в Європі. Але для України така велика кількість жертв не була винятковою. У спаленому селі Козари Чернігівської області вбито 3908 селян. У селі Копищі на Житомирщині – до 3 тисяч; майже стільки ж у селі Кортеліси на Волині та навколишніх хуторах.
З 1941-го по 1944 рік в Україні нацистські каральні загони знищили вогнем понад 50 тисяч цивільних у понад 670 населених пунктах.
Тож Корюківська трагедія – національний символ скорботи за всіма загиблими у всіх українських селах, знищених нацистами в 1941–1944 роках.
Спалюючи цілі села та брутально вбиваючи всіх жителів – від дітей до людей літнього віку, нацисти мали єдину мету – залякати й упокорити. Те ж мають на меті російські окупанти, вдаючись до тактики ракетного терору проти українців.
І злочин нацистів у Корюківці, й сучасні злочини росіян у Бучі, Ізюмі, інших окупованих містах свідчать про однакову злочинну природу їхніх організаторів – гітлерівського нацистського та путінського неонацистського режимів. Масовий терор проти цивільного населення – чи то знищенням сіл, чи то ракетними ударами та вбивствами – такі режими використовують з метою залякування суспільства, його упокорення. Цілеспрямоване руйнування цивільної інфраструктури російським агресором є таким же злочином проти мирного населення, як і дії нацистів у роки Другої світової війни.
Більше про передісторію трагедії, її замовчування у радянський період можна почитати у матеріалах:
- С. Бутко «Корюківська трагедія 1943 року – національний символ скорботи»: https://bit.ly/3qbCv7q
- О. Салтан. «Аналіз факту партизанської фальсифікації причин Корюківської трагедії 1943 року»: https://bit.ly/3041P4x
Також цим подіям присвячено документальні фільми:
- «Корюківка: Відроджені з попелу»: www.youtube.com/watch?v=O-nkYGSfYRA.
- «1377 - спалені заживо»: www.youtube.com/watch?v=XgN4-NsHhQ8
- «Корюківка. Злочин проти людяності»: https://www.youtube.com/watch?v=IUOSr41xRc0
За матеріалами українського інституту національної пам'яті