Понорницька селищна рада
Новгород-Сіверський район, Чернігівська область

Борщівник Сосновського - небезпечна отруйна рослина

Дата: 31.05.2022 11:26
Кількість переглядів: 341

Фото без описуОстанніми роками набуває поширення дуже небезпечна отруйна і дикоросла рослина, при контакті з якою виникають сильні опіки шкіри – борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden).

Це багаторічна рослина родини зонтичних (селерових, парасолькових, окружкових). Особини борщівника подекуди можуть сягати висотою 5 метрів, фактично утворюючи непролазні «джунглі» з двохметрових листків і гігантських стебел. Через високий зріст і велику надземну масу цю рослину називають Геракловою травою. Місцеві жителі Кавказу здавна використовували молоде листя борщівнику до появи квітконоса для приготування овочевих супів та борщів звідки і пішла наукова назва цього бур’яну. Також рослину названо на честь радянського систематика Дмитра Івановича Сосновського.

На побутовому рівні в балтійських країнах і Білорусі рослину також називають "Помста Сталіна", оскільки саме за його розпорядженням у 50-х роках борщівником масово засіювались пасовища. Вирощування борщівника Сосновського в колгоспах продовжував і Микита Хрущов. Проте корови, поїдаючи цей бур’ян, давали молоко з гірким присмаком, яке ставало непридатним для споживання як людьми, так і тваринами. Запроваджену культуру з часом перестали використовувати як кормову.

З Кавказу борщівник Сосновського потрапив в Україну та досить швидко поширився, на привеликий жаль, і територією Чернігівщини. Нерідко він утворює загрозливі зарості на берегах річок і потічків, узбіччях доріг, сміттєзвалищах. Росте навіть у населених пунктах.

Небезпека борщівника Сосновського для здоров’я людини пов’язана із наявністю фотоактивних речовин, що під дією ультрафіолетового (зокрема сонячного) випромінювання надають йому токсичних властивостей. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Борщівник також є і дихальним алергеном. Він має сильний запах, який відчувається вже за п’ять метрів від рослини. Оскільки рослина є доволі агресивною та завдає значної шкоди здоров’ю людини та біорізноманіттю, є обов’язковим проведення комплексу заходів щодо її знищення.

Боротися з цією небезпечною рослиною доволі складно. Найбільш доступним методом боротьби є викошування рослин. Це необхідно проводити у кілька прийомів, починаючи з весни, оскільки рослини активно відростають від кореневої системи і відновлюються проростанням насіння.  Систематичне скошування не дасть рослині змогу зацвісти і утворити насіння. Більш результативною буде боротьба, якщо після скошування відсікти лопатою товсті корені на глибину 8-12 см. Це забезпечить повне знищення рослин. Навіть на скошеній рослині насіння має здатність дозрівати, тому після скошування їх доцільно спалювати.

Не бажано скошувати рослини в період закінчення цвітіння і на початку дозрівання плодів, оскільки це не дасть потрібного ефекту, а також допускати скошування в момент осипання насіння з рослини, тому що це сприятиме більшому його розмноженню.

Закликаємо всіх небайдужих стати на шлях боротьби з цим високоінвазійним видом – борщівником Сосновського, використовуючи тільки безпечні методи.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь