A A A K K K
для людей із порушенням зору
Понорницька громада
Чернігівська область, Новгород-Сіверський район

Інтерв'ю селищного голови Віктора Іващенка та фермера Андрія Бородюка для Суспільного

Дата: 11.05.2022 17:48
Кількість переглядів: 190

Голова Понорницької громади Віктор Іващенко та фермер Андрій Бородюк, який також є депутатом селищної ради, дали інтерв’ю Суспільному щодо здорожчання висадки картоплі навесні цього року.

Далі - стаття з офіційного веб-сайту Суспільного. 

Посадити картоплю цієї весни в рази дорожче ніж минулого року – майже втричі за рік здорожчало дизельне пальне, майже в чотири рази – добрива. Ціна на саму картоплю, яку закуповують у фермерів, за рік втричі впала – картоплю фермери продають тепер по дві гривні 50 копійок за кілограм або просто викидають, бо вона гниє – внаслідок війни втрачені основні ринки збуту – схід та південь України.

Цієї весни, щоб посадити один гектар картоплі, на пальне, добрива тощо потрібно витратити не менше 60 тисяч гривень, каже фермер з Понорниці Андрій Бородюк. Дизпаливо за рік подорожчало майже втричі. За словами фермера, вони орієнтувалися на 22-25 гривень за літр палива.

Щоб обробити гектар землі під картоплю треба близько 40 літрів солярки. Добрив на гектар - потрібно близько тони. Їх підприємство закупило до війни. Вже тоді ціна на них зростала.

"Тридцять тисяч за тонну азотних добрив. В порівнянні - ще рік тому ми купували по 7 тисяч за тонну".

Тут, під селом Блистова Новгород-Сіверського району, фермер орендує близько 100 гектарів землі. Цього року, за умови гарного врожаю, каже, не знає чи покриються витрати – внаслідок війни підприємство ризикує втратити свої ринки збуту в Україні.

"Основні наші ринки збуту це були Схід і Південь. Якщо насіннева картопля – то Херсон у нас багато брав. Не знаємо, що буде восени – чи буде безпечно туди везти, чи буде це можливо".

Андрій родом з Понорниці. У громаді на 8 тисяч населення - понад півсотні великих фермерських господарств, які займаються картоплярством. Це заробіток більшості населення громади, каже Понорницький голова Віктор Іващенко.

"У нас навіть бабця пенсіонерка саджає гектар картоплі. Всі люди в основному займаються картоплею".

Тому тракторів у громаді втричі більше ніж дворів – тут три тисячі тракторів різної потужності, віку і модифікації. Біля свого трактора порається житель Шаболтасівки Іван. Каже цієї весни його витрати на посівну зросли втричі.

"На паливо і добрива дуже виросли ціни".

Тоді як на саму картоплю ціна майже втричі впала. Минулої весни картоплю в селі скуповували по 7 гривень, каже чоловік, тепер - по дві з половиною гривні за кілограм.

"Відбивають руки від роботи – чому державою не контролюється? Чому воно так? На все ціна – на помідор, огірок, редиску – 80 гривень. На картоплю – 2,50".

Від початку війни закупівельники картоплі в села громади їздять менше, - це спровокувало обвал ціни та проблеми зі збутом. Як наслідок: картопля гниє на складах місцевих фермерів і у льохах селян, каже голова громади Віктор Іващенко.

"Картопля вважається, як другий хліб і сьогодні, у такий скрутний час, ми її будемо вивозити на смітник".

Місцеві фермери потребують підтримки з боку держави - в плані збуту і ціноутворення, каже Віктор Іващенко.

"Ми ж бачимо ціну на картоплю у Харкові – 20 гривень, а у нас ціна – 2 гривні. Треба, щоб було регулювання цін".

За словами фермера Андрія Бородюка, щоб покрити його теперішні витрати, картопля має коштувати щонайменше 6 гривень за кілограм, щоб отримати дохід – бульбу потрібно продати по 8 гривень.

"Якщо в цьому році, люди ще будуть саджати, ризикують, будуть вкладати все що в них є, то в наступному, якщо люди не повернуть своїх витрат, - ніхто не посадить, бо не буде за що".


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь